Ankara / Türkiye
0312 666 05 10 - 0553 166 07 27

Kombi Eşanjör

Kombi Eşanjör

Kombi eşanjörü, kombinin ısıtma işlemi yapan en önemli parçalarından bir tanesidir. Kombiler tipine göre kullandığı eşanjör sayısına bağlı olarak tek ve çift eşanjörlü olarak ayrılır. Bu eşanjörler ana ve plaka olarak adlandırılır. Tek eşanjörlü kombiler genellikle eski tip olup sadece ana eşanjör kullanılır. Çift Eşanjörlü kombiler ise ana eşajörle birlikte plaka eşanjörüde bulunmaktadır.

Ana Eşanjör

Ana eşanjör, kombinin orta kısmında yanma odasının üst kısmında bulunur. Isıtma işlemini ise alt tarafta bulunan brülör verdiği ateşle birlikte içinden geçen suyu ısıtır. Tek eşanjörlü olan kombilerde yapısı gereği 2 adet giriş ve çıkışı vardır. Bunlardan bir tanesi sıcak suyu ısıtmak için kullanırken diğer giriş çıkışı kış ayarında petekleri ısıtmak için kullanır.

Çift eşanjörlü kombilerde ana eşanjörün yeri ve amacı aynıdır. Farklıkları ise ana aşanjörde sadece tek giriş ve çıkış bulunur. Ayrıca sıcak su ile peteklere giden su ayrımı ana eşanjör yapmaz bu görevi plaka eşanjör yapar. Tek ve çift eşanjörlü kombilerde ana eşanjörün en büyük sorunlarından bir tanesi de delinmesidir. Çeşitli sebeplerden dolayı ana eşanjör delinebilir. Fakat tek eşanjörlü kombilerde delinen ana eşanjörün tamiri yapılamamaktadır. Dış kısımda olan delinme ise çoğu firma bizler tarafından da kaynak yapılabilmekte fakat garanti verilememektedir.

Plaka Eşanjör

Plaka eşanjör, çift eşanjörlü kombilerde şebeke suyu ile peteklerde ki suyun ayrımı için çalışır. Sıcak su ve Petek suyu aynı eşanjörde ısınır ve bu ayırımı plaka eşanjör üzerinde buluna 2 gişiş ve çıkış yapar. Plaka eşanjörü zamanla kullanımla birlikte delinip arıza verebilmektedir. Plaka eşanjör temizlene bilir. Fakat Tamiri olmamakta değişim yapılması gerekmektedir.

kombi eşanjör temizliği, ücreti
kombi eşanjör fiyatları

Kombi Eşanjör Tamiri

Eşanjörlerinin en büyük problemi çeşitli sebeplerden dolayı delinmesidir. Kombi Eşanjör Tamirini, gelen olarak ana eşanjör de dıştan delinme varsa yapılabilmekteyiz. Tek eşanjör de içten delinmesi ile plaka eşanjörü delik tamiri mümkün olmamaktadır. Kombi eşanjör delik tamirini eğer içten değilse dış taraftan olan delikleri kaynakla tamiri yapmaktayız. Ancak Servis olarak bu yapılan işe garanti vermemekteyiz.

Ana ve plaka eşanjör sökümü ciddi bilgi ve tecrübe gerektiren işlemlerdir. Servis olarak ciddi maddi maliyet gerektiren bu konuda hassasiyet göstermenizi önermekteyiz.

Kombi Eşanjör Fiyatları ciddi maliyetlidir. Neredeyse kombinin 3 te 1 fiyatına gelebilmektedir. Servis olarak kombi eşanjör delik tamiri yerine değişimi yapılmasını tavsiye etmekteyiz.

Kombi Eşanjör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Eşanjör de sorun olan kombiler genelikle aşağıda ki sıraladığımız problemlerde neden olur.
• Kombiden su sızıntıları meydana gelir
• Kombide sürekli barda düşme yaşanır
• Kombi barında sürekli yükselme yaşanır
• Peteklerde ısıtma sorunu ortaya çıkar
• Kombi de gereğinden fazla ısıma meydana gelir
• Sıcak suda istenen performans bir türlü ulaşamaz

Kombi Eşanjörü Neden Delinir?

Suyun içerisinde ki bulunan kireç, peteklerin içerisinde zamanla oluşan tortulaş ve çamurlaşma zaman kullanımla birlikte kombinin eşanjörünün tıkanması neden olur. Peteklerden oluşan çamurlaşma ve tortulaşmayla alakalı problem yaşamamak içi petek temizlemeyi ihmal etmeyizin. Eşanjör seneler boyunca uğradığı yüksek ısıdan kaynaklı olarak delinme yaşanabilmektedir.

Kombi Eşanjör Temizliği

Eşanjör Temizliği işlemini genel olarak detaylı Kombi Bakımlarında , delik olmayan bütün plaka ve ana eşanjör yaptırabilirsiniz. Çok fazla dikkat gerektiren bir işlemdir. Yanlış kullanılan eşanjör temizliği bir kimyasal eşanjöre ciddi zararlar verip delinmesi neden olabilmektedir. Eğer kombi eşangör temizliği yaptıracaksanız işinin ehli profesyonel servis elemanlarına yaptırmanızı tavsiye etmekteyiz. Ana Eşanjör ve plaka eşanjörler gerekli görüldüğü takdirde temizlik işlemi yapılması gereken parçalardır. Eşanjör Temizliği sökümü yapılırken contaları dikkat edilmesi gerekmektedir.

kombi eşanjör tamiri, sökümü, değişimi
kombi eşenjör tamir servisi

Kombi Eşanjör Fiyatları

Kombi eşanjör fiyatlarını ana eşanjör ve plaka eşanjör olarak ayırmak gerekir. Eşanjör ciddi maliyet gerektiren kombi parçalarıdır. Plaka eşanjör tamiri olmamakla birlikte kombinin marka ve modeline göre fiyatları değişmektedir.

Kombi eşanjör fiyatları konusunda servimiz tarafından uygun görüldüğü takdirde kombi eşanjör delik tamir yapmaktadır. Tamir işlemi sadece dış delik olan kombilerde gerçekleştirmekteyiz. Tek eşanjör olan kombilerde içten delik tamirini yapmamaktayız. Ana eşanjör fiyatları kombinin çift ya da tek eşanjör olması ile kombi marka ve modeline göre değişmektedir.

• Plaka Eşanjör Fiyatları 150 TL ile 500 TL arasında değişmekte
• Ana Eşanjör Fiyatları 600 TL ile 1300 TL arasında değişmektedir

Marka ve Modeli ne olursa olsun Tüm Marka Demirdöküm, Baymak, Eca, Ferroli, Vaillant, Viessemann, Bosch, Buderus, Ariston, Alarko, Protherm ve Arçelik kombilerin eşanjörleri uygun fiyatlara değişim ve tamirleri yapıyoruz.

Kombi Eşanjör Fiyatları konusunda servismizle 0312 666 05 10 – 0553 166 07 27 telefon numaralarımızdan iletişime geçip daha detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz. Ankara’nın tüm bölgelerine hizmet veren servimiz eşanjör tamirini ve eşanjör değişimi uygun fiyatlara hızlı ve kesin çözümlerde yerinde ve aynı gün çözmektedir.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin

Call Now ButtonŞimdi Ara